Choroby skóry

Choroby skóry czyli dermatozy dotyczą również włosów i paznokci, co sprawia, że jest to bardzo duża i różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą – zwłaszcza choroby skóry głowy lub te widoczne twarzy. Nieleczone mogą się przekształcić w poważniejsze choroby. Sprawdź, jakie są rodzaje chorób skóry, włosów i paznokci.

Choroby skóry mają różne przyczyny i przebieg, ale łączy je jedno – są dla pacjentów trudne do zaakceptowania. Według wielu z nich najbardziej dokuczliwe są choroby skóry głowy i te, których objawy są widoczne na twarzy, a także na dłoniach. Choroby skóry mogą się ujawniać w postaci plamek, grudek, bąbli, cyst, guzków, pęcherzy, rumienia czy krost. Objawom tym mogą towarzyszyć świąd, pieczenie skóry i bolesność.

Wśród najczęstszych chorób skóry wymienia się reakcję alergiczną, grzybicętrądzik czy AZS. Z kolei choroby owłosionej skóry głowy najczęściej dotyczą łupieżu i nadmiernego wypadania włosów, które prowadzi do łysienia.

Natomiast istotą chorób paznokci zwykle są stany zapalne. Choroby skóry mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej wyróżnia się choroby skóry pasożytnicze, wirusowe, bakteryjne czy grzybicze – są to choroby zakaźne skóry. Wyróżnia się także choroby alergiczne skóry i choroby autoimmunologiczne skóry – tymi nie można się zarazić.

Rodzaje chorób skóry, włosów i paznokci opracowano na podstawie Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (rewizja 10).

Choroby skóry – zakażenia skóry i tkanki podskórnej

Choroby skóry – choroby pęcherzowe

  • pęcherzyca
  • inne choroby przebiegające z akantolizą – m.in. choroba Grovera
  • pemfigoid – pęcherzowy, bliznowaciejący, przewlekła choroba pęcherzowa dzieci (młodzieńcze opryszczkowe zapalenie skóry), nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka
  • inne choroby pęcherzowe –  choroba Dühringa, choroba Sneddona-Wilkinsona

Choroby skóry – zapalenie skóry i wyprysk

Żródło treści – poradnikzdrowie.pl